Forgot?
Close

Forgot your Username?

You can user our username reminding facility.

Get Started
Forgot?
Close

Forgot your Password?

Enter your email address and we'll help you reset your password.

Get Started

4 Nations 2019 Acceptances & Results

4 Nations Inter-Country Competition

Thank you and Congratulations to all members whose images were selected to represent Australia this year! We also warmly thank all members who submitted images; we look forward to seeing more of your images in 2020!

Each Society submitted a total of 80 images each > 15 into Monochrome, Nature, Our Country and 35 Images into Open.

HEADER 4 Nations 2019 sm

Monochrome  
Ewan Arnolda Recovering
Chris De Blank Fire Starter
Bronwyn Casey Breaking the Waterline
Gordon Dean Muddy
Dianne English Nigella
John Lomas Semper Fi 
Fran McFadzen Rain then Sun
Margaret Metcalf Horses Tale
Peter O’Brien Mystery Girl
Linda Oliver Bounty Islands
Peter Ryan Looking for Lunch
David Scott Over and Out
Janine Waters Gobi Splendour
Graeme Watson So Many Years
Yong Zhi Li Family
   
Nature  
Kerry Boytell My Perch
Peter Eastaway Walrus Svalbard
Neville Foster Dragonfly Drying Wings
Yvonne Hill Steller Sea Lion
Sally Hinton Underwater Battle
Pia Jessen Panther Chameleon
Lorraine Jones BeeEater with Bee
Roy Killen Starting to Weave
Maree Morris Chameleon Having Lunch
Margaret O’Grady Cattle Egret
Brian Russell Gentto Calling
Jan Sharples Gnashing Teeth
Susan Slack Eye on the Prize
Eligia Sword Catch of the Day
Linda Wei Can’t Reach
   
Our Country  
Leanne Alessi Mungo Mood
Sandra Anderson Moore Country Queensland
Mieke Boynton Cathedral Gorge
Wally Cannon Camel Rocks Rock Pool
Betty Collerson Uluru
Dan Demy-Geroe Sheep Shearing at Hay
Ian English Indian Root Pills
Barry Feldman Early Morning Mob
Vicki Jesty Patch of Power
Sharron Leppien Our Country
Greg McMillan Trio of Clydesdales
Christine Reichl Twelve Apostles
Ron Sharples Anzac Ballandean
Andrew Swinfield Natural Bridge
Robin Yates Early Settler
   
Open  
Ronnie Bloye Green Ant
Bevellee Bryceson Irridescence
James Buck Big Surf
Simon Cox Morning Baboon
Noel Clark Now the fun Starts
Liane Day Hornbill looking Lost
Tina Dial Catch that Disc
Kym Douglas Droplet Mirror Image
Margaret Edwards Pushkar Girl
Sam Fernando Flying Friends
Nadia Filiaggi Yellow Board
Jacqueline Hammer Out of the Vase
Marg Huxtable Run Kids Run
Elizabeth Kodella Early Spring Iceland
Sue Joy Camel Rock
Valerie Kleindienst Mammatus Clouds
Arthur Leo Fearless
Marisa Liberato Bored Mermaid
Neville Male Robin Landing
Lou Marafioti The Cuban
Cheryl Mares Canyon Sand Fall
Gail Mooney Cleaner
John North Where’s the Customers
Craig Parker Oxpecker Love
Kim Petersen Big Day Out
Chris Prior Mangrove Colours
Christine Robinson Stand out from the Crowd
Brian Rope Corrigan Circles
Lisa Saad Ribbons of Red
Annette Scott Determination
Bill Sturgess  I’m in Trouble
Ketut Suwitra The Fog
Paul Tilley Girl with Scarf
Jim Weatherill At Prayer
Karen Willshaw Snell Window Sunburst

 

Judging Panel


John Fishback APSA ARPS (Dir. PSA Education Services) > Photographic Society of America.
Sharp Todd HonPSA GMPSA/b > Photographic Society of America.
John Craig > Photographic Society of America.

 

Individual Gold Medal and Honourable Mention E-Certificates

Monochrome       
Title Photographer   Award
Semper Fi John Lomas APS  Gold
Salk Institute Plaza Fern Gitter  CAPA Honour
Kom Ons Speel Mevrou Mevrou Cizelle Louw  PSSA Honour 
The Artist Marg Foley CAPA Honour
       
Nature      
Title Photographer   Award
Caracal Droplets Efriam Van der Walt  PSSA Gold
Humpback Whale Mother and Calf Jo McCarthy PSNZ Honour 
Australasian Harrier Confrontation Bevan Tulet PSNZ Honour 
The Lilac Breasted Roller and Bee Ilana Block CAPA Honour
       
Open      
Title Photographer   Award
Mermaid Lily Markovic CAPA Gold
The Underworld Chris Coetzee PSSA Honour 
The Cuban Lou Marafioti APS Honour 
Belted Kingfisher with Beetle Juice William Bickle CAPA Honour
       
Our Country      
Title Photographer   Award
Northern Lights in Yellowknife Yung Niem CAPA Gold
Canadian Pacific Hong Zhang CAPA Honour 
Rocksolid 50 Point Dave Evans CAPA Honour 
Peggys Cove Dave Van de Laar CAPA Honour

 

Society Placement in Each Category

MONOCHROME

Society

Score Total

Placement

CAPA

359

1st Place

APS

346

2nd Place

PSSA

344

3rd Place

PSNZ

337

4th Place

NATURE

Society

Score Total

Placement

CAPA

353.5

1st Place

PSSA

348.5

2nd Place

APS

340.5

3rd Place

PSNZ

340

4th Place

OPEN

Society

Score Total

Placement

CAPA

826

1st Place

PSSA

824.5

2nd Place

APS

808.5

3rd Place

PSNZ

797.5

4th Place

OUR COUNTRY

Society

Score Total

Placement

CAPA

357.5

1st Place

APS

348.5

2nd Place

PSSA

344

3rd Place

PSNZ

337

4th Place

 

4 Nations Overall Standings

Society

Score Total

Results

Judge’s Decision

CAPA

1896

4 Nations Award

1st Place

PSSA

1861

 

2nd Place

APS

1843.5

 

3rd Place

PSNZ

1811.5

 

4th Place

CAPA - Canadian Association for Photographic Art
PSSA - Photographic Association of South Africa
APS - Australian Photographic Society
PSNZ - Photographic Society of New Zealand

 

Closing Remarks > Sheldon Boles CAPA Director of Competitions
According to the members of the Judging Panel “There were some amazing and outstanding images presented to us. Thank you for permitting us to judge this competition”.